Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwo – kto może je zrobić

W ostatnich latach w naszym prawie pojawiły się przepisy dotyczące certyfikatów energetycznych. Tego typu certyfikaty są dokumentami, jakie poświadczają o tym, jak dużo energii będzie zużywał dany budynek. Dotyczy to przede wszystkim ogrzewania w zimie, ponieważ na to najwięcej będzie potrzeba prądu, gazu czy węgla.

Ale też przy audycie brana jest pod uwagę wentylacja, klimatyzacja czy podgrzewanie wody użytkowej, czyli wszystko to co jest potrzebne do zapewnienia odpowiedniego komfortu mieszkania. A zależnie od tego, jak wykonano dany budynek, to energetyczne zapotrzebowanie może się ogromnie różnić. Wystarczy że będzie nieszczelność okien i brak izolacji ścian, żeby kilka razy więcej płacić niż w przypadku nowoczesnego domu.

Obecnie takie świadectwa wymagane są dla wszystkich budynków, które postawione zostały po roku 2009. Przy starszych świadectwo potrzebne będzie jedynie wtedy, gdy się będzie je chciało sprzedać lub wynająć. Jeżeli takiego dokumentu nie będzie, to właściciel może być narażony na grzywnę która wynosi nawet do 5 tysięcy. Jednak być może i to zmieni się w niedługim czasie, ponieważ zmiany idą w tym kierunku, aby każdy budynek został pod tym kątem sprawdzony.

Samo zrobienie certyfikatu nie jest specjalnie trudne, zająć się tym jednak musi osoba dysponująca odpowiednim pozwoleniem. Taką bez problemów można znaleźć czy to przez jakieś ogłoszenia, czy podając w wyszukiwarce hasło Audyt energetyczny budynku, a następnie sprawdzając zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto też przeczytać