Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwo – co to jest i kto je musi posiadać

Jeżeli ktoś chciałby sprzedać dzisiaj mieszkanie czy dom, jakie pochodzą sprzed 2009 roku, to pamiętać musi o tym, żeby spełnić jedną ważną formalność. Chodzi mianowicie o świadectwo energetyczne, które jest niezbędne w przypadku takiej transakcji. Za niedopełnienie tego grożą dość poważne konsekwencje finansowe, z tego też powodu nie warto zapominać o nim. Dotyczy to zresztą nie tylko samej sprzedaży, ale też i wynajmu, w jego przypadku również będzie potrzebny wspomniany dokument.

Koszty zrobienia tego typu świadectwa nie są wysokie, ewentualne kary wynoszą znacznie więcej. Jeśli do oceny będzie nieduże mieszkanie czy dom, to bez problemów się uda zamknąć w kwocie kilkuset złotych. Posiadacze większych nieruchomości zapłacą nieco więcej, lecz dla osoby prywatnej z reguły to nie przekroczy tysiąca. Nie powinno być też żadnego problemu z wyszukaniem specjalisty czy też firmy, jaka to wykona.

Po podaniu w wyszukiwarce hasła audyty energetyczne czyste powietrze dostanie się listę adresów, starczy wybrać jakiś, zadzwonić i umówić się prace. Z pewnością trzeba będzie dostarczyć wymagane dokumenty i zdjęcia budynku, lecz wszystko to już powie osoba wykonująca świadectwo. Tego typu dokument można otrzymać w formie papierowej i elektronicznej, obie są respektowane przez instytucje i urzędy. Jeżeli w obiekcie nie będzie żadnych modyfikacji, to certyfikat ważność będzie miał przez 10 lat. Ale jeżeli zostaną wykonane jakieś większe przeróbki, to będzie go trzeba powtórzyć.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto też przeczytać